-
In december 2019 werd de stedelijke belasting op banken uitgebreid door de toevoeging van volgende zin in artikel 2 (definitie van bank- of gelijkgestelde instelling): “Daaronder wordt eveneens begrepen de makelaarsactiviteiten rond deze verrichtingen en spaarverzekeringen.” Het aldus gewijzigde reglement was van toepassing vanaf 1 januari 2020.
Vandaar mijn vragen:
Het gewijzigde belastingreglement op de banken werd eind 2019 goedgekeurd. Hiervoor is er geen overleg met de sector voorafgegaan. De aanvulling van de definitie betreft het oplossen van een lacune. Heel wat aanbieders van financiële producten zoals bv. aanbieders van woonkredieten of aanbieders van verzekeringen werden niet gevat in het reglement. Gezien er over enkele financiële verrichtingen betwisting bestond zijn deze uitdrukkelijk opgenomen om verdere verwarring te vermijden.
Op de themacommissie van 14 november 2019 werden over dit reglement geen vragen gesteld.
Voor de jaren 2020 en 2021 werd geen gerichte actiegevoerd, en zijn geen aparte cijfers van dit type financiële instellingen beschikbaar. Dit betekent dus dat ik u nog geen informatie kan geven over de eventuele extra inkomsten.
Eind 2021 werd, met het oog op de aangifteperiode die nu loopt, voor het eerst een gerichte screening uitgevoerd op het specifieke segment van de makelaars in spaarverzekeringen en hypothecaire kredieten.
Daaruit zijn een 40 -tal kantoren extra bijgekomen. Dit naast de 130 die al belast worden. Voor deze 40 extra kantoren moet tijdens de verwerking van de aangiftes uiteraard nog definitief blijken of zij allemaal belastbaar zijn.
Gezien pas dit jaar voor het eerst een gerichte actie op dit segment wordt gevoerd, is de feedback van onze dienst belastingen voorlopig nog beperkt. Uiteraard reageren een aantal aangeschreven kantoren verrast, wat gebruikelijk is bij wijzigingen en het vaststellen van belastbare dossiers.
Een aantal onder hen betwisten bijvoorbeeld onder de definitie van het belastingreglement te vallen, zoals al aangegeven zal bij de behandeling van de aangiften in de loop van dit jaar blijken of dit effectief ook het geval is.
Een evaluatie van de aanvulling van de definitie kan ten vroegste plaatsvinden nadat deze dossiers in de loop van dit aanslagjaar zijn onderzocht en verwerkt. We volgen het verder op en kunnen hier ten vroegste eind dit jaar of in de loop van volgend jaar over rapporteren. di 15/02/2022 - 15:48