De gemeenten Lochristi en Wachtebeke hebben de intentie uitgesproken om te fuseren tot een gemeente van 31.000 inwoners tegen 01/01/2025. Dit nieuws betekende een zware opdoffer voor de gemeente Zelzate die zelf aanstuurde op een fusie met de gemeente Wachtebeke. De burgemeester van Zelzate verklaarde dat zijn gemeente nu nog 3 mogelijke opties heeft om te fuseren: de gemeenten Evergem en Assenede en de Stad Gent. Het schepencollege van Zelzate zal een onafhankelijk een studiebureau aanstellen om te onderzoeken wat de beste fusie is voor Zelzate.
Misschien kan de gemeente Zelzate heel wat geld uitsparen door een rechtstreeks gesprek met de mogelijke fusiepartner Gent aan te gaan.
Heeft het Gentse stadsbestuur de intentie om het gesprek aan te gaan met de gemeente Zelzate over een mogelijke fusie?
Welke specifieke voordelen zou de Stad Gent kunnen hebben bij een mogelijke fusie met de gemeente Zelzate (bijvoorbeeld in het kader van de verdere ontwikkeling van Nort Sea Port)?
Als stadsbestuur zetten we sterk in op bovenlokale samenwerking. Heel wat uitdagingen stoppen immers niet aan de gemeentegrenzen.
Zo staan we achter het initiatief van de Vlaamse regering welke Vlaanderen opgedeeld heeft in referentieregio’s. Deze referentieregio’s vormen nu het afstemmingsniveau voor intergemeentelijke en bovenlokale samenwerking. Zelzate maakt deel uit van de referentieregio Gent.
Daarnaast hebben we in december vorig jaar het North Sea Port District opgericht waarbij 6 gemeenten, waaronder Zelzate, en 2 provinciebesturen nog nauwer zullen samenwerken op vlak van duurzaamheid, leefkwaliteit en mobiliteit, en dit binnen het grensoverschrijdende havengebied.
Deze samenwerkingen hebben als doel de bestuurskracht te verhogen, de versnippering tegen te gaan, de bevoegdheden en taken efficiënter te organiseren. We geloven daar sterk in.
Daarnaast zijn er nog heel wat andere nauwe samenwerkingen met Zelzate, zoals bijvoorbeeld in de Brandweerzone Centrum.
Al de samenwerkingen met Zelzate lopen heel goed. Met betrekking tot een mogelijke fusie, zelf ben ik hierover nog nooit gevat geweest door mijn collega burgemeester Meuleman. Een fusie is dan ook wat mij betreft niet direct aan de orde.
Maar zoals een goed bestuur betaamt, zullen we de resultaten van het onderzoek dat Zelzate wil voeren, afwachten en daar op gepaste wijze op reageren als een concrete vraag zich voordoet.
di 25/01/2022 - 10:23