Terug
Gepubliceerd op 09/02/2023

2023_MV_00091 - Mondelinge vraag van raadslid Christiaan Van Bignoot: Verlenging vergunningen standplaatsen frietkoten

commissie mobiliteit, economie en openbaar domein (MEO)
di 07/02/2023 - 19:00 Hybride vergadering
Datum beslissing: di 07/02/2023 - 22:37
Behandeld

Samenstelling

Aanwezig

Christophe Peeters; Johan Deckmyn; Gabi De Boever; Karin Temmerman; Sven Taeldeman; Stephanie D'Hose; Karlijn Deene; Sara Matthieu; Jef Van Pee; Anne Schiettekatte; Mieke Bouve; Cengiz Cetinkaya; Karla Persyn; Adeline Blancquaert; Tom De Meester; Stijn De Roo; Yüksel Kalaz; Bert Misplon; Christiaan Van Bignoot; Anneleen Van Bossuyt; Joris Vandenbroucke; Sonja Welvaert; Manuel Mugica Gonzalez; Fourat Ben Chikha; Nicolas Vanden Eynden; Filip Watteeuw; Sofie Bracke; Alana Herman; Ronny Rysermans; Jeroen Van Lysebettens; Helga Stevens; Anton Vandaele; Mehmet Sadik Karanfil; Zeneb Bensafia; Patricia De Beule; Carl De Decker; Mattias De Vuyst; Anita De Winter; Caroline Persyn; Veli Yüksel; Els Roegiers; Emilie Peeters; Bart Tembuyser

Afwezig

Tom Van Dyck; Bart De Muynck; Anneleen Schelstraete; André Rubbens; Emmanuelle Mussche; Jeroen Paeleman

Secretaris

Bart Tembuyser
2023_MV_00091 - Mondelinge vraag van raadslid Christiaan Van Bignoot: Verlenging vergunningen standplaatsen frietkoten 2023_MV_00091 - Mondelinge vraag van raadslid Christiaan Van Bignoot: Verlenging vergunningen standplaatsen frietkoten

Motivering

Toelichting/Motivering/Aanleiding

Er zijn in onze stad 10 standplaatsen op het openbaar domein voor de zogenaamde “kramen bestemd voor de verkoop van frieten en aanverwante producten”; de klassieke frietkoten dus.

De vergunningen voor deze standplaatsen liepen van 1 juli 2017 tot 31 december 2022. Standhouders die tijdig een aanvraag deden, konden een verlenging krijgen met drie jaren aan dezelfde voorwaarden.

Werd niet tijdig een verlenging aangevraagd of werden onregelmatigheden vastgesteld, dan liep de vergunning effectief af en moest de standplaats ontruimd worden tegen 31 januari.

Indiener(s)

Christiaan Van Bignoot

Gericht aan

Sofie Bracke

Tijdstip van indienen

wo 01/02/2023 - 22:49

Toelichting

  1. Hoeveel van de vergunningen werden niet verlengd en om welke reden?
  2. Werden de standplaatsen waarvoor de vergunning niet verlengd werd effectief tijdig ontruimd?
  3. Zullen de vrijgekomen standplaatsen opnieuw aangeboden worden aan potentieel geïnteresseerden en op welke manier?

Bespreking

Antwoord

Bedankt voor uw vragen, Ik ben blij dat ik jullie dit eens kan toelichten want zoals jullie weten is dit een onderwerp dat menig Gentenaar, inclusief mezelf, nauw aan het hart ligt.

Eerst en vooral de ruimere context. Sinds de toekenning van de concessies in 2017 zijn er heel wat inpandige frietkoten bijgekomen in onze stad. Daarnaast is de tijd dat frieten de enige snelle hap waren die je mee naar huis kon nemen al even geleden. Sushi, pita, Mexicaans, poké bowls, slaatjes, pizza: een lege frigo betekent niet noodzakelijk meer een lege maag. Vrijwel elke horecazaak in het Gentse heeft tegenwoordig bovendien een take-away optie. Dit laat zich uiteraard ook voelen in de markt van frietkoten.

Van de 10 bestaande concessies hebben we er in december 7 verlengd.

Van de drie andere concessies was er één uitbater, van het frietkot aan de Watersportbaan, die aangaf dat hij de concessie uiteindelijk niet wou verlengen. Hij hoopt wel op een nieuwe oproep zodat zijn dochter de zaak juridisch correct zou kunnen overnemen. Twee andere concessies, aan het Van Beverenplein en de Bargiebrug, worden niet verlengd wegens het niet betalen van facturen.

De standplaatsen zijn nog niet ontruimd door de uitbaters waardoor we genoodzaakt zijn om dit via een gerechtsdeurwaarder te laten gebeuren. Al hopen we uiteraard dat de uitbaters dit alsnog zelf doen en zo bijkomende kosten vermijden.

Van de 3 vrijgekomen locaties willen we er twee opnieuw in de markt zetten, namelijk de Watersportbaan en de Bargiebrug. Op de derde locatie, het Van Beverenplein is er al lang een goed

draaiende inpandige frituur (Nancy). Vorig week konden we nog lezen in de krant dat de uitbaters een overnemer aan het zoeken zijn wegens een carrière switch.

De uitbater van het frietkot op het plein zelf betaalt ook al sinds 2021 zijn facturen niet meer, dus deze locatie lijkt niet meer rendabel te zijn. In 2020 was de concessievergoeding gehalveerd door corona.

De concessies voor de Watersportbaan en de Bargiebrug zullen, net zoals de Bargiebrug vorig jaar, opnieuw via een oproep in de markt gezet worden conform de bestaande tarieven. Deze procedures worden nog deze maand opgestart.

wo 08/02/2023 - 09:12