Dat er momenteel in Gent veel daklozen verblijven - zoals in andere steden - is niet nieuw, zo werd onlangs in onderzoek van de Koning Boudewijnstichting nog bevestigd.
Net daarom is het belangrijk dat de aanwezige capaciteit uit de nachtopvang volledig wordt benut; uit een schriftelijke vraag die collega De winter onlangs stelde kunnen we afleiden dat dit niet steeds het geval is.
We zien over het algemeen een hoge bezetting van de nachtopvang. Dat de nachtopvang op basis van de cijfers niet helemaal volzet is op sommige dagen, komt hoofdzakelijk omdat mensen die gereserveerd hebben niet altijd opdagen. Sommige vinden bijvoorbeeld nog een andere oplossing waardoor ze niet langer nood hebben aan een nachtopvangbed. Via een inbelronde om 22u worden vele van de bedden van mensen die niet opdagen nog verdeeld maar dat betekent niet dat ze elke nacht allemaal ingevuld zijn.
Daarnaast zetten Huize Triest en CAW in op flexibiliteit, maar steeds met aandacht voor de beheersbaarheid. Tijdens verschillende nachten werden extra bedden ingezet. Zoals we hier reeds vaak toegelicht hebben, blijven we samen met de actoren zoeken hoe we de toegang tot de nachtopvang kunnen maximaliseren en toch de veiligheid behouden in de nachtopvang. Verschillende middenveldpartners denken hierover ondertussen mee in de stuurgroep.
We hebben de laatste maanden vooral maatregelen genomen om dak- en thuislozen beter te omkaderen. Zo hebben we met CAW een overeenkomst afgesloten om 6 extra woningen voor Opvang & Oriëntatie voor jongeren te voorzien en om 4 extra woningen in het project leegstand aan te bieden. Daarenboven zijn er 4 woningen die vanuit onze eigen diensten worden voorzien die we ook inzetten om jongerendakloosheid te vermijden via de Opvang & Oriëntatie. Er wordt ook 1 gezinswoning voorzien om het aanbod voor dakloze vluchtelingengezinnen op te vangen. Daarenboven wordt aan een hart voor vluchtelingen vzw ook budget gegeven om zich borg te stellen voor huur zodat ze sneller woningen kunnen inhuren voor hun kwetsbaar publiek. Allemaal maatregelen die vermijden dat mensen in de nachtopvang moeten terecht komen en waarbij sterk ingezet wordt op toekomstperspectief via begeleiding.
do 03/10/2024 - 14:41