Terug
Gepubliceerd op 07/08/2024

2024_BURG_03208 - Besluit van de burgemeester in kader van het weren van de deelname en aanwezigheid Israëlische delegatie EK frisbeetornooi U17 - Goedkeuring

burgemeester
di 06/08/2024 - 20:00 bureau wnd. burgemeester
Datum beslissing: di 06/08/2024 - 19:31
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bram Van Braeckevelt, Waarnemend burgemeester

Afwezig

Mathias De Clercq, burgemeester en voorzitter vast bureau; Filip Watteeuw, waarnemend burgemeester; Sofie Bracke, waarnemend burgemeester; Isabelle Heyndrickx, waarnemend burgemeester; Rudy Coddens, Waarnemend burgemeester

Voorzitter

Bram Van Braeckevelt, Waarnemend burgemeester
2024_BURG_03208 - Besluit van de burgemeester in kader van het weren van de deelname en aanwezigheid Israëlische delegatie EK frisbeetornooi U17 - Goedkeuring 2024_BURG_03208 - Besluit van de burgemeester in kader van het weren van de deelname en aanwezigheid Israëlische delegatie EK frisbeetornooi U17 - Goedkeuring

Motivering

Regelgeving waaruit blijkt dat het orgaan bevoegd is

Decreet over het lokaal bestuur, artikel 63.

Op basis van welke regels (rechtsgronden) wordt deze beslissing genomen?

Nieuwe Gemeentewet, artikelen 133 en 135, § 2.

Wat gaat aan deze beslissing vooraf?

De European Ultimate Federation organiseert van 6 tot en met 10 augustus 2024 het EK frisbeetornooi U17  op de Blaarmeersen te Gent. 

Op dit tornooi heeft de organisator eveneens Israël uitgenodigd als deelnemend land.

Gelet op de huidig precaire situatie in het Midden-Oosten, in het bijzonder het conflict tussen Israël en Palestina, werd  een grondige risico-analyse door de Gentse veiligheidsdiensten uitgevoerd waaruit het volgende blijkt :  

  • Er is een hoog risico op verstoring van de openbare orde naar aanleiding van de aanwezigheid van een Israëlische delegatie (+ gewapende begeleiders) op een publiek evenement. Uit beschikbare informatie zijn er personen en organisaties binnen de frisbeewereld die het niet kunnen vinden dat een Israëlische ploeg aan het tornooi deelneemt gelet op het hangend conflict in Gaza. Het is geenszins ondenkbaar dat bepaalde groeperingen zullen trachten om de wedstrijden van het Israëlische team te boycotten wanneer men te weten zou komen dat er een Israëlische ploeg deelneemt, dit alleen al om persaandacht te creëren voor de Palestijns-Israëlische problematieken ;
  • Gezien het open karakter, de aard en de uitgestrektheid van het terrein waar het toernooi doorgaat, kan de veiligheid niet gegarandeerd worden. Door de plaatsgesteldheid waar het tornooi doorgaat kan er geen enkele toegangscontrole worden voorzien waardoor het toegankelijk is voor eenieder. De terreinen kunnen bijgevolg niet afgeschermd noch beveiligd worden. Er is ter plaatse bovendien geen security aanwezig vanuit de organisatie noch worden er momenteel veiligheidsmaatregelen voorzien ;
  • Er is eveneens een aanzienlijke terroristische dreiging.

Voor de periode dat het tornooi doorgaat worden daarenboven zomerse temperaturen voorspeld, op warme dagen worden dagelijks al snel 5.000 bezoekers verwacht op de Blaarmeersen dit naast de toeschouwers en deelnemers aan het tornooi.
Buiten het tornooi zijn er op de Blaarmeersen ook nog andere sportfaciliteiten (tennis, klimmuur, looppistes, etc…) en is er het strand/zwemvijver (rust – en chill gedeelte + afgesloten evenementenweide) waarbij het bij goed weer (zoals dit het geval zal zijn tijdens het tornooi) over de koppen lopen is op de Blaarmeersen.
De mogelijkse aanwezige bezoekers aan de Blaarmeersen zijn een afspiegeling van de maatschappij dit met een uitgesproken opinie. Bovendien zijn er in het verleden al geregeld spanningen geweest met diverse doelgroepen die bij zomerse temperaturen op de Blaarmeersen aanwezig zijn.

Gelet op het groot aantal verwachte bezoekers, het feit dat het evenement publiek toegankelijk is en de specifieke eigenheid van de Blaarmeersen (zijnde het open karakter en  de uitgestrektheid van het terrein waar het toernooi doorgaat) kan de situatie snel escaleren. 

Bovendien zijn er in Gent het afgelopen jaar tientallen pro-Palestijnse manifestaties geweest (onder meer ook bezetting UFO-gebouw) met heel wat ongeregeldheden en calamiteiten tot gevolg. 

Een opsomming van de voorbije manifestaties, dit zonder rekening te houden met opschriften die in de stad opduiken, geeft duidelijk aan dat het conflict tussen Israël en Palestina echt leeft binnen Gent  :

-12/10/2023 : betoging Stop het geweld GAZA

-13/10/2024 : zware vechtpartij in Moskee Beukelaarstraat met Palestijnen

-16/10/2023 : Palestijnse vlaggen en graffiti op bushokjes

-20/10/2023 : teachtout solidariteitsactie in UGent

-21/10/2023 : betoging Stop het geweld GAZA

-22/10/2023 : statische actie Sint-Pietersplein vereniging Gentse moskeeën

-28/10/2023 : VGM eerdiensten pro Palestina in de Moskeeën

-29/10/2023 : stille wake voor GAZA Stadshal

-01/11/2023 : betoging voor GAZA

-21/11/2023 : Die in For Palestine UGent

-29/11/2023 : optocht voor Palestina COMAC

-04/11/2023 : Palestijnse vlaggen en dergelijk aan school het KASK

-09/12/2023 : betoging Stop het geweld GAZA

-14/12/2023 : niet aangevraagde actie studenten KASK zelfde dag oproep om voetbalwedstrijd AAGent - Macabie Tel AVIF te boycotten

-23/12/2023 : solidariteitsmars voor Palestina

-28/12/2023 : Palestijnse vlag Artevelde standbeeld vrijdagmarkt

-30/12/2023 : beschadigingen pro Palestina graffiti Zara en andere winkels in de Veldstraat

-02/01/2024 : graffiti Stadscafé winterfeesten

-06/01/2024 : statisch Protest EPAJ

-13/01/2024 : Gentse mars voor Palestina

-14/01/2024 : graffiti nieuwjaarsreceptie + niet aangevraagde en niet toegelaten pro Palestina betoging op nieuwjaars receptie Stad Gent 10. Incidenten met omstaanders en 9 bestuurlijke arrestaties.

-20/01/2024 : statisch Protest EPAJ

-23/01/2024 : vatting daders Graffiti Peerstraat

-27/01/2024 : betoging voor Gaza EPAJ

-01/02/2024 : collectieve Klacht voor Palestina tegen Israëlische bedrijven.

-11/02/2024 : statische manifestatie van Gentse coalitie voor Palestina

-13/02/2024 : niet aangevraagde maar gedoogde manifestatie Rafa onder vuur aan Sint -Pieters station.

-14/02/2024 : actie breakup with Israël UGent + graffiti gebouwen rectoraat

-19/02/2024 : sit-in for Palestina UGent

-21/02/2021 : statische manifestatie Gentse coalitie voor Palestina AAGent - Macabie Tel AVIF

-Vanaf 19/02/2024 wekelijkse sit-ins voor Palestina aan UGent

-10/03/2024 : statische manifestatie Stop aanslagen Epaj

-12/03/2024 : Comac samen met Gentse Coalitie optocht

-18/03/2024 : spandoeken aan bruggen autosnelwegen voor Palestina

-30/03/2024 : protestoptocht voor Palestina.

-20/04/2024 : solidariteitsmars voor GAZA VZW Vrede

-06/05/2024 : spontaan protest tegen ontruiming RAFA aan Zuid

-16/05/2024 : bank BNP Paribas zonnestraat graffiti besmeurd

-17/05/2024 : krijt aantekeningen op de grond UGent

-03/05/2024 tot 16/06/2024 : bestorming en bezetting UFO en rectoraat U Gent. Op 24/05/2024 bestorming rectoraat Ugent met Geweld en veel schade. 5 Gewonden bij security UGent

-01/06/2024 : protest EPAJ voor Rafa

-22/06/2024 : optocht voor Palestina voor Gentse Coalitie

-26/06/2024 : rally voor Boycot Israëlische instellingen

-28/06/2024 : protest repressie UGent tegen bezetters Palestina

-14/06/2024 : actie van Vrede voor Palestina aan Stadhuis

-21/07/2024 : Pro Palestijnse betoging op Gentse feesten

-22/07/2024 : PNB Parisbas Drongen besmeurd met graffiti

-24/07/2024 : Carrefour Sint Denijs besmeurd met graffiti 

-27/07/2024 : Palestina Liberation Walk to Baudelo op de Gentse feesten

Uit voorgaand overzicht blijkt ontegensprekelijk dat de kans zeer reëel is dat er acties komen indien een Israëlische ploeg deelneemt aan een Europees kampioenschap, dit met alle gevolgen van dien.

Rekening houdend hiermee is het duidelijk dat de openbare orde en de veiligheid van de toeschouwers en de deelnemers niet gegarandeerd kan worden indien het tornooi zou plaatsvinden op de Blaarmeersen in aanwezigheid van een  Israëlische delegatie.

Gelet op deze risico-analyse werd in overleg met het gemeentebestuur van De Pinte beslist om de matchen van Israël te laten doorgaan in het sportpark Moerkensheide, dit als alternatieve locatie.

De burgemeester van De Pinte heeft op 26 juli 2024 op advies van de veiligheidscel  toestemming verleend tot de organisatie van de wedstrijden van de Israëlische delegatie in het sportpark Moerkensheide tussen 6 en 10 augustus 2024, mits het nakomen van enkele veiligheidsmaatregelen.  Daarbij werden volgende veiligheidsmaatregelen voorzien:

De politiezone Schelde-Leie kreeg op 6 augustus 2024 echter melding dat het terrein Moerkensheide maandagnacht ernstig werd beschadigd. Zo werden onder meer de gebouwen van het sportcomplex beklad door pro-Palestijnse activisten, dit met rode verf en boodschappen “BOYCOTT ISRAHELL NOW!” .  Verder kreeg de politiezone Schelde-Leie ook berichten dat er actief wordt opgeroepen tot een boycot van het Israelische team op het tornooi.

Gelet op dit vandalisme heeft de politiezone Schelde-Leie geoordeeld dat er te veel onzekere factoren zijn om ook op het grondgebied van De Pinte de veiligheid van de aanwezigen tijdens het sporttornooi te garanderen. De politiezone Schelde-Leie stelt duidelijk dat de uitgestrekte locatie van het terrein Moerkensheide zich niet leent voor een scenario waarbij grote groepen actievoerders, met als doel de match te boycotten, de confrontatie zouden opzoeken met de deelnemers en de toegelaten aanwezigen en dit gedurende 5 opeenvolgende dagen.

Om die reden heeft  de burgemeester van De Pinte beslist de eerder verleende toestemming voor de wedstrijden in te trekken.

Waarom wordt deze beslissing genomen?

Rekening houdend met deze beschadigingen en de duidelijke risico-analyses van de veiligheidsdiensten is de aanwezigheid en de deelname van de Israëlische delegatie aan dit tornooi een dreiging voor de openbare orde en de veiligheid van de betrokken deelnemers.

Omwille van voornoemde veiligheidsproblematiek is het dan ook absoluut noodzakelijk dat de organisator de Israëlische delegatie weert uit het tornooi. 

Uit actuele informatie blijkt echter dat de Israëlische delegatie de veiligheidsissues naast zich wenst neer te leggen, niettegenstaande men voldoende op de hoogte is van de problematiek, en men toch zinnens is om aanwezig te zijn op het tornooi.

Hierdoor verhoogt het risico op confrontaties, ongeregeldheden en calamiteiten van allerlei aard, wat politioneel beheer onmogelijk maakt.  

Aangezien de organisator verantwoordelijk is voor de goede en veilige gang van zaken van het tornooi wordt hem opgelegd de Israëlische delegatie van het tornooi te weren en de aanwezigheid van de Israëlische delegatie zowel op de terreinen van de Blaarmeersen te Gent als van Moerkensheide in De Pinte te verhinderen. 

Daarnaast is het eveneens van belang dat alle mogelijke verwijzingen die verband houden met het Israëlisch-Palestijns conflict (zoals vlaggen, kledij, opschriften, pamfletten,…) tijdens het tornooi worden geweerd dit om mogelijke escalatie te vermijden.

Enkel op die manier kan de openbare orde en de veiligheid van toeschouwers en andere deelnemers volledig gevrijwaard worden.

Communicatie

Ter voldoening aan artikel 19, tweede lid van de gecoordineerde wetten op de Raad van State wordt hierbij gewezen op de mogelijkheid een vordering tot nietigverklaring en/of tot schorsing in te stellen, tegen de beslissing die u heden wordt betekend.

Beroepen tot nietigverklaring (en eventueel schorsing) moeten op straffe van niet-ontvankelijkheid worden ingesteld binnen de zestig dagen nadat de beslissingen, reglementen of besluiten werden bekendgemaakt of betekend. Op hetzelfde ogenblik als zij haar verzoekschrift indient, stuurt de verzoekende partij een kopie daarvan ter informatie naar Stad Gent, p.a. Botermarkt 1, 9000 Gent.

Het ondertekende verzoekschrift kan per aangetekende zending aan de griffie van de Raad van State, Wetenschapsstraat 33, 1040 Brussel worden gericht of elektronisch via http://eproadmin.raadvst-consetat.be

Meer informatie op http://www.raadvst-consetat.be , doorklikken naar 'procedure' > 'bestuursrechtspraak'.

Mededeling

De Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) voorziet het recht van toegang van de opgenomen persoonsgegevens.

U heeft hierdoor het recht inzage te vragen van de U betreffende persoonlijke gegevens die in een verwerking zijn opgenomen. Indien deze onjuist, onvolledig of niet relevant (meer) zijn, kunt U de verbetering of de verwijdering ervan vragen.

Activiteit

AC34561 Ondersteuning, advisering en handhaving met betrekking tot juridische en gerechtelijke dossiers

Besluit

De burgemeester beslist:

Artikel 1

Verbiedt de deelname van de Israëlische delegatie aan het EK frisbeetornooi U17 georganiseerd door  European Ultimate Federation, dat plaatsvindt van 6 tot en met 10 augustus 2024 op de Blaarmeersen te Gent. 

Artikel 2

Verbiedt de aanwezigheid van de Israëlische delegatie op het EK frisbeetornooi U17, dit van 6 tot en met 10 augustus 2024 op de Blaarmeersen te Gent.

Artikel 3

Verbiedt de aanwezigheid van alle mogelijke verwijzingen die verband houden met het Israëlisch-Palestijns conflict (zoals vlaggen, kledij, opschriften, pamfletten,…) tijdens het tornooi omwille van de veiligheidsrisico's, dit om mogelijke escalatie te vermijden.

Artikel 4

De organisator European Ultimate Federation is strikt gehouden de bepalingen van dit bevel na te komen. 

De lokale politie ziet toe op de naleving van dit bevel.

Artikel 5

Dit besluit wordt ter kennis gebracht aan de organisator European Ultimate Federation van het frisbeetornooi en wordt gepubliceerd op de website van de Stad Gent.

Artikel 6

Inbreuken op de bepalingen van dit besluit kunnen gesanctioneerd worden overeenkomstig art. 38 van het Politiereglement op de openbare rust en de veiligheid.