Terug
Gepubliceerd op 14/02/2025

2025_MV_00051 - Mondelinge vraag van raadslid Stijn De Roo: Aanrijdingen spoorwegbrug Spesbroekstraat - Wondelgem

commissie mobiliteit, architectuur, stadsontwikkeling, stedenbouw en erfgoed (MASSE)
wo 12/02/2025 - 19:00 Gemeenteraadszaal
Datum beslissing: wo 12/02/2025 - 21:19
Behandeld

Samenstelling

Aanwezig

Sami Souguir; Sven Taeldeman; Gert Robert; Veli Yüksel; Stijn De Roo; Tom De Meester, Fractievoorzitter PVDA; Patricia De Beule; Gaëlle De Smet; Liesbet De Weder; Sophie Vanonckelen; Sarah Van Acker; Jenna Boeve; Bob Cammaert; Mathieu Cockhuyt; Dilek Arici; Veerle Baert; Jonas Naeyaert, Fractievoorzitter Vlaams Belang; Christophe Peeters; Joris Vandenbroucke; Emmanuelle Mussche; Joris Roos; Karel Noppe; Lisa Van Bockstaele; Ruben  Haerens; Tom Van Damme; Jens De Pauw; Anton Vandaele; Mira Van Olmen; Lennert Hansen; Sten Guns; Stefan Vanbroeckhoven; Yves Roelandt

Afwezig

Stephanie D'Hose, Fractievoorzitter Voor Gent; Sabena Donkor; Bert Misplon, Fractievoorzitter Groen; Lies Vanpeperstraete; Anneleen Van Bossuyt, Fractievoorzitter N-VA; Pascal Vlaeminck; Isabelle Heyndrickx, Fractievoorzitter cd&v; Simon Smagghe; Julie Steendam; Yüksel Kalaz; Barbara Bonte; Johan Deckmyn; Tom Van Dyck; Anneleen Schelstraete; Maarten De Grauw; Bart Tembuyser; Jeroen Paeleman; Sherley Blomme

Secretaris

Emmanuelle Mussche
2025_MV_00051 - Mondelinge vraag van raadslid Stijn De Roo: Aanrijdingen spoorwegbrug Spesbroekstraat - Wondelgem 2025_MV_00051 - Mondelinge vraag van raadslid Stijn De Roo: Aanrijdingen spoorwegbrug Spesbroekstraat - Wondelgem

Motivering

Toelichting/Motivering/Aanleiding

Het aantal aanrijdingen tegen de spoorwegbrug in de Spesbroekstaat is bijna niet meer te tellen. Sinds de zomer van 2023 staat deze problematiek ook om de haverklap in de pers. Toen al klonk het dat de Stad in gesprek zou gaan met Infrabel om te kijken welke mogelijkheden er waren om dergelijke incidenten te vermijden.

In de praktijk veranderde er echter niets. Ik bleef de situatie dan ook aankaarten bij schepen Watteeuw, die volhield dat de signalisatie voldoende was en dat "mensen moeten opletten" (2023_MV_00438).

Na herhaaldelijk aandringen liet schepen Watteeuw in september 2024 weten dat de Stad Infrabel zou aansporen reflecterende banden aan te brengen aan de brug (2024_MV_00386). Op 1 februari 2025 berichtte Het Nieuwsblad alwéér over een aanrijding, deze keer door een flexbus van De Lijn.

Indiener(s)

Stijn De Roo

Gericht aan

Joris Vandenbroucke

Tijdstip van indienen

za 01/02/2025 - 14:50

Toelichting

Graag had ik van de schepen een antwoord gekregen op volgende vragen:

  1. Welke gesprekken vonden sinds september plaats tussen de Stad en Infrabel omtrent deze problematiek?
  2. Heeft de schepen zicht op concrete maatregelen en de timing ervan? Zo nee, welke stappen kan de Stad zelf nemen om dit eindelijk aan te pakken?
  3. Deelt de schepen de mening van schepen Watteeuw, namelijk dat de huidige signalisatie volledig en afdoende is?

Bespreking

Antwoord

 Zoals in het verleden reeds aangegeven, leert de ervaring in binnen- en buitenland, dat zelfs met hoogtedetectie, signalisatieborden én andere toeters en bellen mensen tegen bruggen blijven rijden. Het is nochtans geen rocket science om de hoogte van een brug correct te lezen. Volgens de gedragswetenschappers zijn daarvoor twee redenen: 1. Mensen rijden op gewoonte (en volgen dezelfde route als altijd, ook met een ander voertuig), en 2. Mensen doen aan zelfoverschatting (“het zal wel lukken…”). 
We hebben in het verleden overigens al aan Infrabel (beheerder van de brug) gevraagd om bijkomende signalisatie (reflecterende banden) aan de voorzijde van de brug aan te brengen. Infrabel gaf aan dat ze geen bezwaar maakten, maar dat het initiatief bij de wegbeheerder ligt, zijnde de Stad.

Omdat we inderdaad moeten vaststellen dat aanrijdingen tegen de brug zich blijven voordoen, zal de Wegendienst reflecterende stickers aanbrengen om de beperkte hoogte van de brug extra te accentueren, zoals op de brug in de Forelstraat in Sint-Amandsberg. Maar eerlijk? Ik verwacht daar niet te veel van. 

Daarom wil ik een experiment opzetten, iets nieuws uitproberen. En de spoorwegbrug in de Spesbroekstraat krijgt de primeur, mijnheer De Roo!  

Ik wil chauffeur met de neus op de feiten drukken met een nieuw bord ter hoogte van de brug : een bord met daarop een foto van een camionette die tegen de brug is gereden. Iedereen kent wel die beelden van camionettes of camions die onder de brug wilden rijden, maar waarvan de helft tegen de brugwand is blijven plakken. Wel, met een afbeelding daarvan op een bord, kort voor de brug wil ik de waarschuwing geven : dit is wat er gebeurt als je doorrijdt. Als een soort visueel afschrikkingseffect.  

Ik hoop dat dit experiment bevredigende resultaten oplevert en onachtzame chauffeurs op tijd in de remmen laat gaan om een aanrijding met de brug te vermijden.  

wo 12/02/2025 - 21:28