Terug
Gepubliceerd op 22/05/2025

2025_MV_00379 - Mondelinge vraag van raadslid Frederik Sioen: Tijdelijke invulling van leegstaande gebouwen

commissie facilitair beheer, jeugd, economie, wonen en digitalisering (FJEWD)
do 15/05/2025 - 19:00 Gemeenteraadszaal
Datum beslissing: do 15/05/2025 - 19:17
Behandeld

Samenstelling

Aanwezig

Sven Taeldeman; Fourat Ben Chikha; Sami Souguir; Zeneb Bensafia, Plaatsvervangende voorzitter Gemeenteraad; Veli Yüksel; Filip Van Laecke; Tom De Meester, Fractievoorzitter PVDA; Frederik Sioen; Laura Schuyesmans; Gaëlle De Smet; Sarah Van Acker; Charlotte Coucke; Dilek Arici; Yilmaz Cetinkaya; Pascal Vlaeminck; Bruno Matthys; Jonas Naeyaert, Fractievoorzitter Vlaams Belang; Filip Watteeuw; Sofie Bracke; Evita Willaert; Hafsa El-Bazioui; Veerle Baert; Emmanuelle Mussche; Yannick Thuy; Caroline  Van Peteghem; Tom Van Damme; Inge Stevens; Senel Furkan; Ria Dossche; Karin Stemgée; Eduard Delputte

Afwezig

Sabena Donkor; Barbara Bonte; Patricia De Beule; Jenna Boeve; Bert Misplon, Fractievoorzitter Groen; Gert Robert; Anneleen Van Bossuyt, Fractievoorzitter N-VA; Stijn De Roo; Isabelle Heyndrickx, Fractievoorzitter cd&v; Julie Steendam; Yüksel Kalaz; Johan Deckmyn; Tom Van Dyck; Anneleen Schelstraete; Maarten De Grauw; Bart Tembuyser; Jeroen Paeleman; Sherley Blomme

Secretaris

Emmanuelle Mussche

Voorzitter

Fourat Ben Chikha
2025_MV_00379 - Mondelinge vraag van raadslid Frederik Sioen: Tijdelijke invulling van leegstaande gebouwen 2025_MV_00379 - Mondelinge vraag van raadslid Frederik Sioen: Tijdelijke invulling van leegstaande gebouwen

Motivering

Toelichting/Motivering/Aanleiding

Uit schriftelijke vragen van collega De Roo bleek dat 28 gebouwen van de Stad op dit moment leegstaan. Daar tegenover staat dat veel sociaal-culturele organisaties, gezelschappen en collectieven, maar ook individuele artiesten op zoek zijn naar ruimte om te creëren en te experimenteren. Die zoektocht naar ruimte staat onder druk, zeker in een stad die blijft groeien en gebukt gaat onder het fenomeen van gentrificatie.

De stad heeft al heel wat ervaring met het tijdelijke invullen van braakliggende terreinen en leegstaande gebouwen en moedigt dit ook aan. Zo staat er een stappenplan op de website van Stad Gent, kunnen mensen een online aanvraag indienen om tijdelijk gebruik te mogen maken van een gebouw en kunnen ze daarbij ook een aanvraag indienen voor een subsidie uit het Fonds Tijdelijke Invulling. Dat is alvast een stap in de goede richting.

Ook de cultuursector bleef niet bij de pakken zitten en verenigde de kennis van tijdelijke invulling in het Platform rond de Arsenaalsite. Helaas onderschreef de projectontwikkelaar op die site de doelstelling tot het delen van ruimte niet. 

Natuurlijk zijn ook niet alle gebouwen geschikt om een tijdelijke invulling aan te geven, maar om enerzijds het probleem van leegstand verder aan te pakken en anderzijds tegemoet te komen aan de vraag naar ruimte, stel ik graag volgende vragen:

Indiener(s)

Frederik Sioen

Gericht aan

Hafsa El-Bazioui

Tijdstip van indienen

di 29/04/2025 - 10:34

Toelichting

  • Welke van de 28 gebouwen komen in aanmerking voor een tijdelijke invulling?
  • Op welke manier worden leegstaande gebouwen van de stad gescreend op hun potentieel voor een tijdelijke invulling in afwachting van een herbestemming? Naar welke factoren wordt er gekeken? 
  • Worden er vanuit de Stad gebouwen met potentieel gesignaleerd bij verenigingen of buurtcomités om zo tot een snellere invulling te komen? Hoe gebeurt dit op een democratische manier waardoor het niet steeds dezelfde organisaties zijn die kunnen intekenen? Ziet de schepen ruimte voor verbeteringen van het bestaande systeem?
  • Enkele jaren geleden organiseerde de stad een Matchmaking Ruimte met de Dienst Economie, Beleidsparticipatie en Cultuur dat zeer gesmaakt werd door de sector. Wordt dit initiatief hernomen?
  • Is er al een overleg met Gents Kunstenoverleg en Cultuurplatform Arsenaalsite ingepland omtrent deze problematiek? 
  • Kan het initiatief OpenCreatives.Gent, dat gebruikt wordt voor mapping van ruimte, mogelijks een oplossing bieden? Bent u bekend met het initiatief?
  • Wordt deze problematiek ook besproken met uw collega-schepenen van Cultuur, Sport en Jeugd? En is er op het niveau van de diensten afstemming om het vraagstuk rond ruimte aan te pakken? Net als met het Team Stadsbouwmeester?

Bespreking

Antwoord

Het antwoord kan nagekeken worden via: https://ebesluitvorming.gent.be/zittingen/25.0114.3480.2325/agendapunten/25.0429.9954.6661

wo 21/05/2025 - 17:44