Terug
Gepubliceerd op 19/06/2025

2025_MV_00474 - Mondelinge vraag van raadslid Barbara Bonte: bescherming bijen

commissie vrije tijd, openbaar groen, openbare netheid en klimaat (VOGOK)
di 17/06/2025 - 19:00 Gemeenteraadszaal
Datum beslissing: di 17/06/2025 - 22:25
Behandeld

Samenstelling

Aanwezig

Stephanie D'Hose, Fractievoorzitter Voor Gent; Sami Souguir; Sven Taeldeman; Karlijn Deene; Bert Misplon, Fractievoorzitter Groen; Ronny Rysermans; Frederik Sioen; Gaëlle De Smet; Liesbet De Weder; Sarah Van Acker; Jenna Boeve; Bob Cammaert; Stefaan De Winter; Barbara Bonte; Veli Yüksel; Isabelle Heyndrickx, Fractievoorzitter CD&V; Jonas Naeyaert, Fractievoorzitter Vlaams Belang; Johan Deckmyn; Filip Watteeuw; Sofie Bracke; Bram Van Braeckevelt; Astrid De Bruycker; Stijn De Roo; Joris Vandenbroucke; Jeroen Paeleman; Lien Van de Velde; Eduard Delputte; Christel Verleyen; Arnout Verstraete; David Cis; Sabine Van Belle; Caroline Van Peteghem; Elly Dermaut; Klaartje Huyge; Peter Meirsschaut

Afwezig

Freya Van den Bossche; Sophie Vanonckelen; Laura Schuyesmans; Gert Robert; Els Roegiers; Filip Van Laecke; Tom Van Dyck; Anneleen Schelstraete; Maarten De Grauw; Emmanuelle Mussche; Bart Tembuyser; Sherley Blomme

Verontschuldigd

Bruno Matthys; Julie Steendam; Simon Smagghe; Tom De Meester, Fractievoorzitter PVDA; Yüksel Kalaz

Secretaris

Jeroen Paeleman

Voorzitter

Stephanie D'Hose, Fractievoorzitter Voor Gent
2025_MV_00474 - Mondelinge vraag van raadslid Barbara Bonte: bescherming bijen 2025_MV_00474 - Mondelinge vraag van raadslid Barbara Bonte: bescherming bijen

Motivering

Toelichting/Motivering/Aanleiding

We stelden vast dat onze stad Gent in 2022 verkozen werd tot bijenvriendelijkste gemeente van Vlaanderen. 

De toestand van onze bijenpopulatie blijft echter zorgwekkend. De recente toename van de Aziatische hoornaar in onze regio vormt een ernstige bedreiging voor zowel honingbijen als wilde bijen. 

Als bijenvriendelijke stad heeft Gent een voortrekkersrol te vervullen in het beschermen van deze belangrijke bestuivers. Hoewel er reeds mooie inspanningen geleverd worden, zien we nog mogelijkheden om dit beleid verder te intensiveren en uit te breiden. 

Indiener(s)

Barbara Bonte

Gericht aan

Bram Van Braeckevelt

Tijdstip van indienen

ma 19/05/2025 - 14:24

Toelichting

  1. Gent werd in het verleden al erkend als bijenvriendelijkste gemeente/stad. Welke nieuwe of aanvullende beleidsdoelstellingen heeft het stadsbestuur opgenomen in het kader van het huidige of toekomstige meerjarenplan om deze status te behouden of verder te versterken?
  2. Op welke manier worden burgers of wijkinitiatieven actief ondersteund om zelf bijvriendelijke ingrepen te doen (geveltuintjes, insectenhotels, bijenvriendelijke planten)? 

Bespreking

Antwoord

Beste Mevr. Bonte,


Het goede nieuws is: Gent is en blijft een bijen-vriendelijke gemeente. De uitdaging is er echter ook. Hun habitat komt steeds meer onder druk te staan. Denk maar aan de Aziatische hoornaar die een bedreiging vormt en waarop we blijven inzetten in samenwerking met Rato vzw en de provincie Oost-Vlaanderen. Maar ook het gebruik van pesticiden vormt een bedreiging en leidt tot verlies aan biodiversiteit. En ook daar schakelen we met de Groendienst. Bij-vriendelijkheid nemen we mee in zowel plantkeuze als in het beheer. 

Enkele voorbeelden op vlak van plantkeuze:

  •  We kiezen resoluut voor inheemse planten en bomen en voor wilde bloemenzaden (Bij de opening van het Wolterspark op 09 juni werd trouwens een bij-vriendelijk bloemenzaad uitgedeeld aan de aanwezigen).
  •  We kiezen voor vaste planten die lang en afwisselend in tijd bloeien zodat er altijd voldoende nectar is. 
  •  We zetten in op behoud en creatie van muur- en klimopvegetaties. 

Enkele voorbeelden op vlak van ecologisch beheer:

  • We zetten in op Sinusbeheer, waarbij groenkanten slingerend en gefaseerd worden gemaaid waardoor ideale biotopen voor wilde bestuivers ontstaan. 
  • In ons bermbeheer volgen we ook zo strikt mogelijk het bermbesluit dat maaien pas vanaf half juni toelaat zodat planten de tijd hebben om tot bloei te komen. (Enkel indien de verkeersveiligheid in het gedrang komt wijken we ervan af)

Maar er is meer. We zijn ook actief betrokken bij enkele gesubsidieerde projecten zoals 

  • Het Interreg-project Natuurinbouw, waar we dieren (breder dan bestuivers) in onze bebouwde omgeving een plek geven (bv behoud van muurvegetatie op de Sint-Baafsabdij)
  • De Europese projecten Rewild the City en Regreeneration waar we inzetten op ontharding en verschraling van de bodem om ideale groeiomstandigheden voor bloemen te creëren
  • Met de subsidie van Natuur in je Buurt werd het parkje aan de Wasstraat op een bij-vriendelijke manier heringericht en wordt dit ook in de kijker gezet voor de gebruikers van het park. 

Ook burgers kunnen hun steentje bijdragen voor de wilde bijen. Dit stimuleren we vanuit de Stad door te sensibiliseren en ze te betrekken bij concrete projecten. We plaatsten bijenhotels op plekken waar ze nuttig kunnen zijn én waar we er een educatief aspect aan kunnen koppelen. Daarnaast blijven we inzetten op de samenwerkingen met partners als Natuurpunt, GMF en de geveltuinbrigade, breekijzer vzw en vele andere die bij-vriendelijke initiatieven uitrollen. Want bestuivers zijn cruciaal in ons ecosysteem, voor ons voedsel, voor de landbouwers en ik wil me blijven inzetten om ook in Gent bij te dragen tot het herstel van deze populaties. 


wo 18/06/2025 - 12:46