In Antwerpen heeft de lokale politie recent een nieuw instrument gelanceerd in de strijd tegen uitbuiting en mensenhandel in de prostitutiesector. Via het nieuwe digitale platform HookUp worden de afspraken tussen eigenaars van raamprostituiepanden en sekswerkers systematisch geregistreerd. Beide partijen zijn verplicht het platform te gebruiken (zie https://www.antwerpen.be/product/registreren-via-hook-up) en er zijn ook de nodige controles. Het platform is in gebruik genomen als een instrument om uitbuiting, dwang, mensenhandel, illegale onderverhuring en schijnconstructies sneller te detecteren. Sekswerkers kunnen via het platform ook niet-dringende meldingen bij de politie doen en omgekeerd kan de politie op een laagdrempelige manier informatie en waarschuwingen verspreiden.
Ook in Gent bestaat al langer een uitgewerkt prostitutie- en mensenhandelbeleid, met o.a. de Meprosch-cel, een specifieke politieverordening (https://stad.gent/nl/reglementen/politieverordening-betreffende-de-raamprostitutie-en-het-bekomen-van-een-geschiktheidsverklaring-bij) en ook stedenbouwkundige verordening (https://stad.gent/nl/reglementen/stedenbouwkundige-verordening-raamprostitutie), en de samenwerking met de vzw Violett (vroeger: pasop).
1. Zijn de burgemeester en onze politie bekend met het HookUp-platform? Bestaat er in Gent op dit moment iets vergelijkbaars?
2. Mocht dit nog niet het geval zijn: is het volgens het stadsbestuur aangewezen om de HookUp-aanpak naar onze stad te vertalen?
Samenvatting
Het systeem van digitale registratie in de Antwerpse prostitutiesector is niet nieuw. De website Hook Up bestaat al sinds 2020 en is een uitbreiding van de vroegere pandkalender voor raamprostitutie. Na een cyberaanval werd het platform tijdelijk offline gehaald, maar sinds oktober 2025 is het opnieuw operationeel. Het gaat dus niet om een nieuw initiatief. Het systeem is gegroeid uit een jarenlange samenwerking tussen de Stad Antwerpen, de politie en een gespecialiseerde prostitutieambtenaar.
De wetswijziging van 2024, waarbij sekswerk uit het strafrecht werd gehaald, heeft echter gevolgen voor dit systeem. Medewerking van sekswerkers en pandeigenaars is nu vrijwillig, terwijl er tegelijk een duidelijke verschuiving is naar thuisontvangst. Dit verzwakt de informatiepositie en controle op kwetsbare sekswerkers, waardoor Hook Up zijn effectiviteit dreigt te verliezen. Om die redenen is de stad Gent geen voorstander om dit systeem hier in te voeren.
Los daarvan blijft de Gentse politie actief controleren op arbeidswetgeving, mensenhandel en overlastpanden. De stad zet daarnaast sterk in op ondersteuning en bescherming van sekswerkers, onder meer via regelmatig overleg met vzw Viola en Utsopi, om uitbuiting en misbruik zoveel mogelijk te voorkomen.
Mathias De Clercq
Burgemeester
wo 21/01/2026 - 23:53